Co może powodować nadwagę?

przyczyny nadwagi

Przyczyny otyłości możemy podzielić na dwie grupy.
Wewnętrzne, czyli czynniki genetyczne oraz biologiczne, na które nie mamy wpływu.
A także zewnętrzne, do których należą: styl życia, a w tym nieprawidłowe odżywianie i mała aktywność fizyczna, stresy oraz zaburzenia psychoemocjonalne, leki, niedobór minerałów.

CZYNNIKI GENETYCZNE

Czynnikami genetycznymi, które wpływają na nadwagę są mutacje punktowe, jednogenowe oraz wielogenowe. Przez takie mutacje zmianie ulegają procesy związane z regulacją przemiany energii oraz z aktywnością enzymów odpowiedzialnych za gospodarkę tłuszczową i węglowodanową.

CZYNNIKI BIOLOGICZNE

Są to choroby, które prowadzą do otyłości. Do tego typu chorób należą: niedoczynność tarczycy, zespół Cushinga, niedobór hormonu wzrostu, zespół policystycznych jajników oraz hiperinsulinizm.

STYL ŻYCIA

Żyjąc w szybkim tempie nie zwracamy uwagi na to, co jemy i często spożywamy zbyt kaloryczne i sztuczne produkty. Takie podejście źle wpływa na nasz organizm i metabolizm żywności. Dodatkowo musimy pamiętać, że aby żyć zdrowo, powinniśmy zapewnić sobie codzienną dawkę ruchu fizycznego. Badania dowodzą, że regularna dawka aktywności fizycznej zapobiega nadwadze i otyłości.

LEKI

Niektóre leki mogą prowadzić do otyłości. Często są to sterydy oraz przyjmowane długotrwale leki antydepresyjne lub inne psychotropy.
Najczęściej dzieje się tak dlatego, że podwyższają one stężenie glukozy we krwi oraz zatrzymują wodę w organizmie.

NIEDOBÓR MINERAŁÓW

Brak magnezu oraz chromu powoduje, że sięgamy po słodycze oraz niezdrowe przekąski. Ciągły stres może powodować niedobory magnezu, które objawiają się zmęczeniem i uczuciem smutku, który zajadamy słodkościami. Dlatego warto udać się do lekarza i zapytać czy w pozbyciu się zbędnych kilogramów może pomóc nam po prostu regularne przyjmowanie witamin.

Jeśli zatem zauważymy u siebie niepokojący wzrost wagi, powinniśmy zastanowić się nad jego przyczyną. Najlepiej udać się do lekarza lub dietetyka, aby zasięgnąć profesjonalnej opinii, a potem działać i próbować wprowadzić taki styl życia, który będzie najlepszy dla naszego zdrowia! 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

sixteen − eleven =